Co je to eklektismus
Podle definice je eklektismus způsob tvorby a práce, který inspirace čerpá z cizích zdrojů nebo starších děl, jež mísí dohromady. Eklektismus se ujal ve filosofii, v umění, ale také v módě a designu.
Slovo eklektický se často používá ve spojení s bytovým designem a značí styl charakterizovaný spojením moderních a starých prvků. Interiér zařízený v tomto duchu může působit tak, jako by byl seskládaný z toho, co bylo právě po ruce. Přitom se však jedná o výsledek eklektické činnosti.
Eklektismus je stylem svobodomyslných
Eklektický styl je reakcí na určitou svázanost a striktní dodržování pravidel, která se pojí s jinými bytovými styly. Na rozdíl od nich chce být eklektismus volnější a pravidla nedodržovat. Nebo lépe, pravidla porušovat. Právě proto se jedná o jeden z nejzajímavějších, ale také nejobtížnějších bytových stylů.
Zamilují se do něj všichni, kteří rádi a s láskou experimentují. Tento styl potřebuje více než kterýkoliv jiný čas. Každý nábytkový kousek, dekorace nebo barva, vyžaduje důkladné přemýšlení. Až najdete vhodnou věc, která se do interiéru hodí, poznáte to. Eklektismus staví na umění kombinovat věci různých stylů, barev, textur i tvarů. Jednotlivé věci spolu nemusí ladit, ale musí si rozumět.
Netradiční osvětlení, které vzbuzuje emoce.
Hlavní zásady eklektického stylu
Má eklektismus nějaké zásady? Určitě ano!
- Kombinuje zdánlivě nekombinovatelné.
- Hraje si s výraznými a nečekanými barevnými kombinacemi.
- Prolíná se v něm staré s novým.
- Staví na humoru a nadsázce.
- Prahne po vlastnoručně vyrobeném nebo upraveném nábytku či doplňcích.
Při zařizování se držte dobré rady, která říká, že by se měly kombinovat maximálně tři naprosto odlišné bytové styly. U barev pak věřte, že budou stačit maximálně čtyři. Díky dodržování těchto zásad, byste měli docílit toho, že spolu budou předměty a bary ve finále ladit.
Dominanta je jen jedna
Přestože můžete u eklektického stylu zkombinovat téměř vše, je důležité si zvolit, jaký prvek bude v interiéru dominantou. Podle něj budete dále vybírat další vybavení a barvy. Sáhnout můžete po netradičně tvarované sedačce, kožešinovém koberci nebo abstraktním modernímu dílu. Ke zvolenému objektu následně vybírejte další věci. Důležité je docílit toho, že se v interiéru budete cítit příjemně.
Kombinace barev, vzorů a látek
Tento bytový trend rozhodně nevyžaduje ladění barev tón v tónu, právě naopak. Doslova křičí po barvách, které se k sobě nehodí. Vsadit můžete na zcela nečekané kombinace barev nábytku, doplňků a výmalby. Přitom nezapomínejte na vzory, které tu jsou klíčové: květinové motivy, geometrické tvary nebo zvířecí vzory.
Geometrické tvary a vzory nesmí chybět.
Jestliže se necítíte na divoké barevné experimentování, můžete jít „umírněnější“ cestou, kdy zvolíte výmalbu pokoje v jedné neutrální barvě, kterou doplníte jinými živými a křiklavými barvami, například ve formě doplňků. Textil by rozhodně neměl být nudný a neměl by mu chybět výrazný vzor.
Dva základní směry divokého stylu
Eklektický styl bydlení můžete realizovat ve dvou směrech.
- Hrubá zdánlivá nekombinovatelnost.
- Promyšlenější zařizování.
První směr zahrnuje kombinaci starožitností z klasických období s uměleckými, ale i primitivními předměty ve stylu etno. Objeví se zde i doplňky z přírodních materiálů, například zvířecí kůže v kombinaci s moderním uměním. Designové výstřelky mohou být vystaveny na hrubých kobercích, litých betonových podlahách nebo pohledovém zdivu.
Nezapomínejte na vzory a motivy.
Při promyšlenějším zařizování se vydáváte cestou propracovanějšího stylu. V tomto případě se používá množství složitých a propracovaných textilií či znamenitých rukodělných předmětů, a to ze všech koutů světa.
Nábytek s vaším rukopisem
Jak bylo řečeno, eklektismus miluje to, co nikdo jiný nemá. Proto se klidně pusťte do renovace starého nábytku vlastními silami. Například starou komodu můžete obrousit a natřít křiklavě růžovou barvou. K jídelnímu stolu můžete dát židle různých barev i materiálů. Jestliže chcete nábytek vyrábět, sáhněte po paletách. Na internetu se to návody na výrobu jen hemží.
Při zařizování domova v eklektickém stylu se neberte příliš vážně. Právě tady si totiž můžete dovolit velkou dávku humoru. Nezapomeňte ale, že ne všechno k sobě může ladit. Je dobré se řídit instinktem a znát optimální rovnováhu. Například v ložnici může klidně stát stará značka dopravního značení.
Nečekané kombinace jsou klíčové.
Interiérové tipy
Jak může vypadat netradičně zařízený byt?
- Vášniví cyklisté si mohou své kolo postavit například do obývacího pokoje.
- Milovnice módy si do polic může vyskládat své barevné lodičky, ze kterých se stane netradiční dekorace.
- Obrazy nemusí viset na stěně, některé postavte na polici a opřete o zeď.
- Věci, které máte rádi, vystavte na odiv, například do otevřeného regálu si vyskládejte sbírku angličáků, do prosklené vitríny postavte porcelánovou sošku po babičce a ramínko s oblíbenými šaty pověste třeba na háček na zdi.
- Podlahám v eklektickém stylu nejvíce sluší autentické materiály jako dřevo, keramika, kámen nebo beton. Chybět samozřejmě nesmí kusové koberce a kožešiny.
Obrazy opřete o stěnu jen tak.
Eklektický styl působí živě, hravě a vesele, ale nezapomeňte, že s kombinováním to nesmíte přehánět.