Objevte kouzlo japonské harmonie
Jak poznáte japonský styl? Charakteristický je pro něj minimalistický design, jednoduché a čisté linie. Z hlediska materiálů jsou nejpoužívanější ty přírodní. Proto se často setkáte se:
- dřevem,
- keramikou,
- rýžovým papírem,
- hedvábím,
- bambusem.
Na oknech by neměly viset záclony a závěsy. Zvolte raději bambusové nebo dřevěné rolety či posuvné žaluzie.
Pokud se jedná o barvy, v japonsky zařízeném interiéru se používá nejčastěji:
Koncept japonského designu je protkaný myšlenkou jednoduchosti, která má navozovat klid a harmonii. Důležité je vyhnout se zbytečnostem a nerušit proudění pozitivní energie, která se nejčastěji pojí se starým učením feng shui.
Obrázek: Neutrální barvy můžete doplnit výraznější karmínovou.
Japonská kultura je charakteristická smyslem pro správnou míru a schopností vnímat jemné struktury. Najdete zde prosté a praktické tvary, které jsou prověřeny nespočtem minulých generací. Střídmost a respekt k okolí jsou základní principy, jež musíte dodržet, pokud chcete ctít japonský styl.
Japonskému interiéru vévodí nábytek s rovnými liniemi
Pokud se podíváte na interiér zařízený v japonském stylu, určitě vás na první pohled zaujme nábytkem.
Minimalistický japonský nábytek je obyčejný a především nízký, s čistým vzhledem a bez zbytečného zdobení. Nábytek by neměl mít výrazné ozdobné kování nebo vyřezávané vzory. Pamatujte, že v jednoduchosti je krása. Obvykle má nábytek tmavší barvy, které korespondují s bílými a světlými stěnami. Pro výrobu se nejčastěji používá dřevo, které by mělo být buď světlé až bělené, nebo naopak tmavě mořené.
Obrázek: Nízké stolky jsou pro japonský styl typické.
Nábytek, který je nízko nad zemí, má za úkol spojovat lidi. Při jeho výběru musíte být obezřetní, jelikož je často sám o sobě výrazným a odvážným doplňkem. Výhodou je, že japonský styl je jako stvořený do malých bytů, ve kterých je minimalismus více než vítaný.
Ložnice v japonském stylu
Pro japonské ložnice je typická jednoduchá a nízká postel, která by měla být doplněna nočními stolky. Ideální tvar nočních stolků je kostka. Podle feng shui by postel neměla mít úložný prostor, ale mělo by pod ní být volno, aby zde mohla volně proudit pozitivní energie.
Na druhou stranu, pokud řešíte problém s nedostatkem místa, zvolte postel s úložným prostorem, ve kterém budou všechny věci hezky uspořádané a poskládané. O tom, jak správně uklízet, jsme psali ve článku Uklízejte jako Marie Kondo, a to nejen na Vánoce.
Obrázek: Postel by měla být doplněna nočními stolky ve tvaru krychle.
Ikonickým vybavením japonských ložnic je tzv. futon a matrace z koňských žíní. Původně se matrace pokládaly přímo na zem na rákosové rohože, známé jako tatami a ráno srolovaly, aby mohla místnost sloužit jako obytný prostor. Z hlediska barev v ložnici převládá:
- teplá šedá,
- béžová ve všech odstínech,
- kontrastní černé, červené nebo bílé detaily.
Obrázek: Ložnici mohou zdobit kontrastní černé detaily.
Japonský styl v obývacím pokoji
Japonský obývák se neobejde bez nízkého konferenčního stolku či čajového stolku, kolem kterých jsou polštáře na sezení. Na podlaze mohou být položeny bambusové rohože tatami. Pro sezení se mohou používat i sedáky z přírodních materiálů, například ratanu.
Pohodlí nabídne klasická sedačka, která by měla být hranatá, s úložným prostorem, ale bez zbytečných dekoračních polštářků. Na zemi může ležet kusový koberec, ideálně hedvábný nebo z přírodních vláken. V obývacím pokoji by neměly chybět ani komody. Abyste dosáhli plastického vyznění, je nejlepší kombinovat vyšší a nižší nábytek.
Doplňky ano, ale nepřehánět to s nimi
Celkovou atmosféru bydlení dodají především doplňky. Nejinak tomu je i u japonského stylu. S doplňky je potřeba zacházet opatrně, protože všeho moc škodí. Jaké doplňky patří mezi nejoblíbenější?
- Kakemono, což je vertikálně orientovaná závěsná kaligrafie s tradičním japonským písmovým motivem.
- Obrazy z rýžového papíru či hedvábí.
- Tradiční čajový servis. Čajové obřady jsou s Japonskem nezpochybnitelně spjaty a není lehké se je naučit. Nemusíte však provozovat hodinové rituály, stačí si pořídit kvalitní japonský čaj, konvičku a mističky, ze kterých si jej budete vychutnávat.
- Japonské bonsaje nebo ikebany. Ikebana je japonský způsob aranžování květin, který se snaží vytvořit harmonii lineární konstrukce, rytmu a barvy.
- Keramika, knihy a skleněné výrobky.
- Ručně malované tapety urushi.
- Texturované papírové lampy či lampy se stínítky z rýžového papíru.
Obrázek: U nízkého stolku si správně vychutnáte čaj se svými přáteli.
S japonským stylem se úzce pojí styl japandi, který kombinuje skandinávský a japonský design. Velkou váhu přitom klade na používání pokojovek a snahu smazat rozdíl mezi vnějším a vnitřním prostředím. Cílem není vytvořit si doma džungli, ale zvolit rostliny, které místnost ozdobí svojí jednoduchostí. Důležité jsou elegantní listy a přírodní květináč.
Typickým doplňkem jsou japonské posuvné stěny. Mohou být v posuvném dřevěném rámu, kdy výplň tvoří látka či japonský papír. Další možností jsou látkové posuvné stěny v kolejničkách. Díky nim můžete regulovat velikost místnosti podle toho, jaké činnosti se chcete věnovat. Používají se rovněž pro zastínění velkých prosklených ploch, takže si můžete bez problémů regulovat množství světla, které do místnosti dopadá.
Japonský styl se kromě japandi pojí i s filozofií wabi sabi, která je založená na lásce k přirozené nedokonalosti. Proto všechno, co je tvořeno rukou a má nějakou nedokonalost, je považováno za originální doplněk. Proto je vybírejte u místních umělců či řemeslníků.
Pokud milujete klid, pohodu a harmonii, je pro vás japonský styl jako stvořený.