Minimalismus a udržitelnost je v centru pozornosti
V poslední době se stále více mluví o nesmyslném plýtvání v nejrůznějších oblastech života. Pojí se s jídlem, ale také s nákupem věcí. Kvůli konzumní době, kdy je všechno jednoduše dostupné, nás čím dál více láká podléhat módním trendům a krátkodobým záležitostem. Záplava věcí má však negativní ekologické i psychologické dopady.
Čím dál více se pozornost obrací na udržitelnou stránku věci. Lidé dbají na původ věcí. Za jakých podmínek byly vyrobeny? Dodržovala se při výrobě lidská práva? Je věc vyrobená z obnovitelného zdroje? Mohu výrobek ekologicky recyklovat? Jaké se při výrobě používají materiály? Právě tyto otázky vedou společnost k nákupu kvalitních věcí, jejich výroba je etická a ekologická. Důraz se klade také na kvalitu, která je odrazem dlouhé životnosti, a podporu místních výrobců.
Minimalismus je oblíbený nejen v módě, ale také v bydlení. Minimalistický styl si zakládá na jednoduchosti, nadčasovosti a kvalitě. Interiéry zařízené v tomto stylu působí čistě a vzdušně, což může vést i k minimalismu v životě.
Jak vytvořit minimalismus v bytě?
Předně je potřeba vědět, že minimalistický byt či bydlení je zařízené jen tím, co skutečně potřebujete. Výsledným efektem je, že vás prostor nechává dýchat. Nemusíte trávit čas oprašováním přehršle dekorací a raději být se svými blízkými.
Obrázek: Minimalisticky zařízený interiér.
Zásady minimalistického bydlení:
- podlaha je jednotná,
- minimalistického nábytku je méně, ale je kvalitní a v místnosti vynikne,
- typické jsou geometrické tvary a čisté linie,
- dominantní jsou pouze dvě barvy bez výrazných vzorů.
Pozvěte minimalismus do svého šatníku
Minimalismus v oblečení není o tom, že vyhodíte půlku skříně. Vyžaduje pečlivý přístup. Nemusíte chodit v jutovém pytli nebo v kouscích, které byly trendy před 30 lety. Oblečení výrazně ovlivňuje vaše společenské postavení nebo způsob, jak s vámi komunikuje okolí a jak vy komunikujete s ním.
Klíč k minimalistickému šatníku tkví v nalezení dokonalého balance v několika kouscích nadčasového oblečení, které se vám hodí a které budete stále milovat.
Nenechte se ovlivnit módními vlnami
Základ minimalismu tkví v nadčasovosti a kvalitě. Nenakupujte podle toho, co je zrovna trendy, ale podle toho, jaký styl přetrvává. Vyberte si neutrální barvy, které vám sedí, a střih, jenž vám padne. Tím, že budete mít méně oblečení, si můžete dovolit do něj investovat více peněz. Získáte tak kvalitní kousek, který vás bude doprovázet několik sezón.
U fast fashion je lákavá nízká cena, za kterou dostanete módní věc. Levné oblečení ale zpravidla nevydrží, protože není kvalitní. Šije se z nekvalitních materiálů podivných střihů, které je předurčují k rychlé výměně.
Jak se začít oblékat v duchu minimalismu?
Minimalistický šatník vytvoříte v několika krocích.
Nebojte se vyhazovat a třídit
Během třídění a vyhazování se můžete řídit radami odbornice na úklid Marie Kondo. Ta radí, abyste veškeré oblečení donesli na jednu hromadu a poté každý kousek podrobili důkladné prohlídce. Sami sebe se ptejte:
- Je oblečení v dobrém nebo špatném stavu?
- Sluší mi a sedí mi?
- Kam to budu nosit?
- Mám k oblečení kabelku a boty?
- Jak se v tom cítím?
- Koupila bych si to dnes znovu?
- Měla jsem to na sobě během posledního roku?
Oblečení roztřiďte na to, které si necháte, které pošlete dál, a to u kterého váháte.
Dobrá rada: Oblečení, u kterého váháte, dejte do krabice mimo šatní skříň. Pokud si některý kousek do půl roku vezmete na sebe, uložte jej do skříně. Zbytek upcyklujte, darujte nebo vyhoďte.
Oblečení, které jednoduše sladíte
Vezměte do ruky vybraný kousek oblečení a najděte k němu alespoň další dva, se kterými se dá pohodlně zkombinovat. Pokud ve skříni máte nějaké oblečení jen proto, že bylo drahé, ale z nějakého důvodu jej nenosíte, pošlete ho raději dál.
Upřednostněte kvalitu nad kvantitou
Než mít ve skříni 5 ožmolkovaných svetrů a 10 vytahaných triček s přetočenými švy, raději investujte do kvalitního oblečení. Tak budete mít v policích 2 kvalitní svetry a 4 trička, které bez problémů vydrží déle než jednu sezonu.
Dejte na svůj rozum
Při výběru oblečení se řiďte svým pocitem. Jaký střih a barvy vám sluší? Jste spíše sportovní typ? Trávíte většinu času v práci? Chodíte hodně sportovat? Oblečení nakupujte podle toho, jací jste a čemu se věnujete.
Co je to capsule wardrobe?
Capsule wardrobe se do češtiny překládá jako esenciální či kapsulový šatník a přesně odpovídá požadavkům minimalismu v šatníku. Jde o nákup několika kvalitních kousků, které dlouhou vydrží a dají se vzájemně kombinovat.
Šatník obsahuje vše potřebné od ponožek, přes trička, kalhoty, sukně až po společenské oblečení. Výhodou je, že každý kousek je kompatibilní s ostatními, takže má praktické a běžné využití. Například 16 kusů oblečení vám vystačí na variace po celý měsíc.
Obrázek: Klíčem k úspěchu je správně vybraná šatní skříň.
Capsule wardrobe je kombinace oblečení, která odráží váš osobitý styl, ale přitom nepodléhá módním trendům. V současné době by měl esenciální šatník obsahovat zhruba 30 kombinovatelných kousků, které zahrnují také oblečení na doma a do společnosti.
Dobré rady a doporučení
Abyste dosáhli minimalismu v šatníku, je klíčem nejen správné kombinování, ale také vhodná šatní skříň. Důležité je rovněž vědět, co do šatníku nepatří. Mnozí šatní skříň využívají jako úložný prostor v podstatě pro všechno. Najdete v ní žehlicí prkno a někdy dokonce i vysavač! Vysavač však do skříně s oblečením nepatří, je v něm totiž spousta bakterií a mikrobů.
Šatní skříň s běžným oblečením by měla stát v ložnici. Na chodbu či do předsíně postavte skříň, ve které budou uloženy kabáty, bundy a další doplňky.
Vhodnou šatní skříň vybírejte podle typu oblečení. Jestliže preferujete věšení na ramínko, sáhněte po skříni s šatní tyčí. Trička a spodní prádlo mohou být uložena v zásuvkových komodách. Jestliže oblečení skládáte do komínků, můžete zvolit šatní skříň s policovým systémem nebo kombinovanou skříň s šatní tyčí a policovým systémem.
Minimalismus přinese do vašeho života spokojenost, ale také svobodu.