Co je to vlastně retro styl?
Retro styl je vkus, který se zejména v Evropě pojí nejvíce s obdobím komunismu. Především v umění, architektuře a užitém umění v Československu na konci 50., 60. a 70. let 20. století se pro něj vžil název bruselský styl. Proč zrovna bruselský? Název je odvozen od fenomenálního úspěchu, který zaznamenala účast Československa na EXPO 58 v Bruselu.
Obecně je retro chápáno jako něco minulého, zaniklého nebo bývalého. Abyste věc mohli tímto názvem označit, předpokládá se, že je minimálně 15 až 20 let stará. Nejvíce se však pojem retro pojí se zmiňovaným historickým obdobím 50.–70. let 20. století.
Charakteristické rysy retro stylu
Po strohém funkcionalismu se o slovo hlásí barvy, inspirace objevováním vesmíru a používání nových materiálů, které rozveselovaly neveselou dobu. Co je pro bruselský neboli retro styl typické?
- Důraz na barvy, především pastelové odstíny,
- používání materiálů jako je plast, lamino, umakart, překližka, koženka, ohýbaný kov,
- oblé a elegantní tvary nábytku,
- nábytek stojící na nožičkách především kónického tvaru,
- výrazné geometrické vzory,
- prosvětlenost a odlehčení interiéru,
- otevřené policové stěny, nízké konferenční stolky a křesla,
- variabilita nábytku.
Obrázek: Elegantní kulatý stůl s kovovou podnoží
Mezi oblíbené retro patří i to americké. Je pro něj typický kožený nábytek v červené barvě s chromovanými doplňky, šachovnicové černobílé obklady v retro stylu, stropní ventilátory, jukeboxy, plakáty nebo plechové cedulky na stěnách. Vzpomínáte na legendární podnik z muzikálu Pomáda Frosty Palace? Tak zrovna ten může být typickým zástupcem amerického retra.
Obrázek: Obývací sestava PRIA III, dub riviera/bílá
Nábytek v retro stylu: není schovaný u vás na půdě?
Nábytek v bruselském stylu se prohýbal v elegantních tvarech. Pro výrobu se používaly materiály, které umožňovaly tvarování. Mezi typické zástupce se řadí zmiňovaná dýha, umakart, plast a koženka. Dnes se mnoho lidí, kteří v dobách 50. až 70. let žili, na tento nábytek dívají jako na svědka socialistických časů.
Proto mnoho skutečně kvalitních kousků skončilo na půdách. Pokud se však oprostíte od tohoto pohledu, můžete ze starého retro nábytku udělat retro nábytek nový. Zpravidla stačí nechat vyčistit čalounění a pohrát si s opravou povrchových úprav.
Retro u vás doma
Jistě znáte zlaté pravidlo zařizování, které říká, že byste se měli držet jen jednoho stylu. V případě designování do retro stylu to však nepřehánějte. Určitě nechcete, aby to u vás doma vypadalo tak, jako by se zde zastavil čas. Držte se proto úsloví: „To nejlepší z nového a starého.“ Do moderně laděného interiéru stačí instalovat jen několik prvků, které mu dodají nádech retra.
Nábytek v bruselském stylu
Do každého pokoje můžete umístit kousek nábytku, který mu vetkne nádech dob minulých:
- retro sedací souprava, která stojí na dřevěných nožičkách a je doplněna polstry. Zpravidla se jedná o trojsedáky.
- V obývacím pokoji by neměl chybět kulatý nebo obdélníkový konferenční stolek na nožičkách.
Obrázek: Elegantní kulatý stůl s kovovou podnoží
- Vsadit můžete i na pohodlná křesla s kostrou z masivu a čtvercovými polstry.
- Retro křesla mohou mít i tvar „vejce“ stojícího na jedné chromované noze.
- Pokud doma máte bar, zvolte k němu barové židličky s kulatým sedákem a chromovanou podnoží.
- Do jídelny postavte masivní stůl nebo stůl s kovovou podnoží. Židle mohou mít kovovou konstrukci a polstrování nebo být z barevného plastu.
Obrázek: Masivní jídelní stůl s oblými tvary
Do ložnice se báječně hodí komody v dekoru dřeva stojící na vysokých nožičkách.
- Otevřené regálové stěny pokoj provzdušní. Mohou být samostatně stojící a tvořit předěl mezi zónami nebo stát u stěny či být pověšeny na stěnách. Regály jsou dominantním prvkem také ve skandinávském stylu.
Obrázek: Regál kombinující dřevo a barevné fronty
Také v současnosti můžete najít moderní nábytek, který se inspiruje retro trendem, ale pro výrobu používá kvalitnější materiály.
Pokud chcete moderní interiér sjednotit s tímto nábytkem, vsaďte spíše na nové kousky než na ty, které najdete ve sklepě nebo na půdě. Nový retro nábytek respektuje barevnost, hravost a originalitu, které odkazují na zmiňované období.
Doplňky, které vás vrátí zpět
Retro design ideálně podpoříte doplňky, které jsou k sehnání buď v bazaru, nebo jako imitace vyrobené v současnosti.
Obrázek: Mezi klasické doplňky patří retro rádio
- Na police nebo do regálu můžete vystavit figurky a sošky.
- I lustry a lampy mohou být v retro stylu. Lustr by měl být závěsný a mít talířový tvar. Retro lampy jsou obvykle volně stojící a mají textilní stínidlo.
- Na stěnu vyberte tapetu s florálními nebo geometrickými tvary. Nebojte se kombinace výrazných barev, ale pamatujte, že takto výrazná tapeta se aplikuje pouze na jednu stěnu.
- Zarámujte si plakáty ve stylu pop-art nebo na zdi připevněte plechové cedulky.
- Kuchyni dodáte nádech dob minulých rychlovarnou konvicí nebo mikrovlnnou troubou v retro stylu. Někteří výrobci dokonce nabízejí retro řady lednic či kuchyňských sporáků, pro které jsou charakteristické oblé tvary, retro otočné ovládací prvky nebo pákové otevírání (zejména lednic).
- Muzika se vaším domovem může linout z rádia ve stylu retro, který však mnohdy nabízí i USB vstup nebo možnost přehrávání CD.
- Na podlaze by rozhodně neměly chybět kusové koberce s geometrickým vzorem a okna by měla být doplněna závěsy.
- S obdobím retra se pojí také pokojové květiny, které jsou většinou stálozelené a nekvetou.
Obrázek: Regál FINETTA 8, dub sonoma čokoláda
Móda v retro stylu
Tento trend výrazně zasáhl i do módního průmyslu. Dámské sukně se postupně zkracují a mění se i silueta. Čím dál častěji se objevuje áčkový nebo rovný střih. Ženy oblékají špičaté kosticové podprsenky a během letních parných dnů přestávají nosit punčochy.
Oslovil retro styl i vás? Podle našeho návodu jej vkusně vnesete do svého domova.
Obrázek: Móda diktovala sukně do áčka nebo rovný střih
Mladá generace se obléká do úpletových nebo sametových kompletů, ženy nosí šaty na ramínka nebo pouzdrové šaty s geometrickými vzory. Důraz se klade na doplňky: pásky, kabelky, sluneční brýle. Na nohou se nejčastěji nosí boty na platformě.