Dáte přednost umělému, nebo živému vánočnímu stromku?
Výběr vánočního stromečku je obvykle spojen s otázkou, zda sáhnete po živém či umělém. Každá varianta si s sebou nese určité pro a proti. Jak se při výběru rozhodnout?
Umělý vánoční stromek
Umělý vánoční stromeček je praktickým řešením hned z
- několika hledisek:
- vydrží několik let,
- neopadává mu jehličí,
- vypadá stále stejně.
Pořizovací cena krásných umělých stromků může sice zasahovat do řádu tisíců korun, ale na druhou stranu se jedná o investici jednorázovou. V porovnání s každoročním kupováním živých stromků vychází umělý stromek jako ta nejlevnější varianta. Jeho nevýhodou je ovšem to, že nevoní, takže domov neprovoní typickou vůní lesa. Pokud budete pořizovat model za nejnižší možnou cenu, pravděpodobně pořídíte „koště“, se kterým mnoho parády nenaděláte.
Řezaný vánoční stromeček
Je nejlepší je pořizovat ve venkovních prodejnách, kde zůstávají dlouho čerstvé. Mezi nejoblíbenější patří smrky, které ovšem brzy opadají. Zvolit můžete i borovici, která neopadává tak brzy jako smrk. Jedle kavkazská obvykle patří mezi nejdražší řezané stromky, ale na druhou stranu téměř neopadává a svůj vzhled a svěžest si zachová po dlouhou dobu.
S řezaným stromkem je potřeba opatrně zacházet. Po zakoupení je nejlepší jej skladovat v tmavší chladné místnosti. Ideální jsou sklepy či garáže. Variantou je i skladování na balkoně.
- Kmen zhruba 2 cm od konce si nechte seříznout. Tato část bývá obvykle zalepena smolou, seříznutím uvolníte kapiláry, které dostávají vodu do celého stromu.
- Stromek během skladování ponořte do vody, která může sahat až po první větve.
- Po přenesení do místnosti jej upevněte do stojanu se zásobárnou vody.
Od pořízení živého stromku vás může odradit v poměru finanční náklady a „doba trvanlivosti“ právě pořizovací cena. Uříznutý stromek vás může vyjít na cenu, za kterou můžete pořídit dřevinu, kterou když zasadíte, tak vám bude radost dělat po dlouhá léta. Řezaný vánoční stromek po krátké době vyhodíte a nemáte z něj další užitek.
Vánoční stromek v květináči
Vánoční stromek v květináči splňuje trend udržitelnosti. Pokud se o něj budete správně starat, můžete jej po zimní období zasadit venku. Při výběru stromku v kontejneru chtějte takový, který je v květináči pěstován již dlouhou dobu před Vánoci. Poznáte to tak, že hlína v kontejneru je udusaná, kořenový systém je prorostlý a celý bal drží pohromadě.
Nákup vánočního stromku v květináči nechte na dobu 2–3 týdnů před Vánoci. Na domácí prostředí jej začněte pomalu aklimatizovat. Z venkovního prostředí jej přineste do chladné chodby či sklepa, kde je teplota do 10 °C. Za týden jej přeneste do místnosti s teplotou do 18 °C. Ve vytopených obytných prostorách by neměl zůstávat déle než týden. Květináč můžete obalit látkou nebo schovat do proutěného koše, aby stromek v místnosti vypadal krásně. Stromek by měl až do jara zůstat v prostředí s teplotou do 10 °C a bude vyžadovat pravidelnou zálivku.
Nejlepší místo pro postavení stromečku
Pokud dáte na rady tradičního učení feng šuej, určitě vás bude zajímat, že i pozice vánočního stromu má určená místa, která s sebou nesou určitý význam či poslání.
- Gua 4 – jedná se o místo, které symbolizuje hojnost a bohatství. Nachází se v levém vzdáleném rohu místnosti při pohledu do pokoje od vstupu. Stromeček na tomto místě musí být bohatě nazdobený. Ozdoby na stromeček by měly být z různých materiálů a v různých barvách. Pod stromečkem by měla být kupa dárků v pestrobarevných obalech.
- Gua 3 – nachází se ve středu levé části místnosti a odkazuje k energii rodiny a tradic. Pro zdobení použijte ozdoby, které se v rodině používají již delší dobu. Dárečků nemusí být tolik jako v Gua 4, ale balení by mělo být tradiční a s motivy Vánoc.
- Gua 7 – nachází se zrcadlově naproti Gua 3 (uprostřed pravé části místnosti). Tato část podporuje energii budoucnosti. Stromeček by měl působit jako krásný ozdobný šperk. Proto by nemělo chybět hodně lesku a světýlek. Vše k sobě musí dobře ladit.
Postavení stromečku v malém i velkém bytě
Ať už máte malý nebo velký byt, vždy při hledání vhodného místa pro stromeček pamatujte na bezpečnost. Stromeček by neměl stát v blízkosti vchodových dveří ani vánočního jídelního stolu.
Pokud žijete v tak malém bytě, že se vám do něj větší vánoční stromeček nevleze, můžete si udělat obrys vánočního stromečku z lepenky na stěnu. Pro milovníky skandinávského stylu je tu prostorově nenáročný stromeček z palet, který můžete natřít na bílo a dozdobit vánočními ozdobami.
Obrázek: Menší vánoční stromek můžete postavit na komodu.
Ve velkém bytě umístěte stromeček do obývacího pokoje či velké jídelny. Ideální je odlehlejší místo, na které je ovšem dobře vidět ze všech stran. Ten, kdo má velkou předsíňovou halu, může mít stromeček zde.
Stromeček můžete mít i pod pergolou nebo v její blízkosti. Venku můžete ozdobit i vzrostlejší strom. Nejlepší jsou plastové ozdoby, které odolají dešti, sněhu i nižším venkovním teplotám. Chybět nesmí venkovní LED světýlka, jež stromeček rozzáří.
Stojan na stromeček
Stojan na vánoční stromek může mít několik podob. Zpravidla se setkáte s materiálem:
- dřevo,
- plast,
- litina,
- kov.
Aby vám stromeček vydržel dlouho zelený, vybírejte stojan, který má zásobárnu na vodu. Při výběru vždy dbejte na to, aby byl stromek ve stojanu stabilní. Pro snadnější práci je vhodné, pokud má stojan snadný systém utažení. Nejoblíbenější jsou v současnosti systémy Klick Fix nebo ocelové lanko a páčka. Dobře si změřte průměr stojanu. Měl by být vždy o něco větší, než je kmen stromu. Ideálně o 1–2 cm.
Dobré rady a tipy
Jaké fígle ohledně vánočního stromečku se vyplatí znát?
- Pod stojan stromečku položte deku, pytlovinu nebo vánoční papír, které zachytí opadané jehličí.
- V případě, že máte děti, psy nebo kočky, zajistěte stromku správnou stabilitu.
- Menší stromeček můžete postavit na komodu nebo jezdící kancelářský box. Stačí přes box přehodit vánoční ubrus a nic nepůjde poznat. Navíc se bude se stromečkem snadno manipulovat.
- Elektrické vánoční osvětlení na stromeček nakupujte jen u ověřených výrobců.
Vyberte si vánoční stromeček, který splní vaše představy, bude bezpečný a perfektně zapadne do prostoru.