Tipy pro slavnostní dekorování
Kolik lidí, tolik vkusů. Není možné jednoznačně určit jeden typ zdobení, který je pro vánoční stůl nejlepší. Každému se líbí něco jiného. Inspiraci pro dekorování můžete hledat například v tom, v jakém designu máte laděný celý domov. Milujete okázalost glamour stylu? Našli jste se ve strohé moderně? Obklopujete se teplem vintage? Neobejdete se bez jednoduchosti industriálního nebo skandinávského stylu? Každému je blízké něco jiného, a proto bude každá tabule vypadat jinak. Jak prostřít štědrovečerní stůl?
1. Inspirace tradicí a přírodou
Jestliže milujete tradice a přírodu, neměly by na vašem stole chybět šišky a chvojí. Nejlepší je sáhnout po jehličí, které tolik nepíchá. Ideální je proto borovice. Šišky mohou být v různých velikostech, čímž dosáhnete plasticity. Větvičky můžete vyskládat doprostřed stolu po celé délce a dozdobit je šiškami, šípky a sušenými pomeranči. Třešničkou na dortu budou vysoké skleněné svícny s dlouhými bílými svíčkami.
Chvojí a zelené větvičky rovněž můžete dát do skleněných váz, které postavíte se skleněnými svícny doprostřed stolu. Bílé svíčky budou nádherně korespondovat s jednoduchými bílými talíři a ubrousky.
Vánoce inspirované tradicí a přírodou
2. Klasická zelená a červená
Mezi nejobvyklejší barvy Vánoc patří zelená a červená. Proto by neměla chybět ani na vánoční tabuli. Červenou barvu může mít ubrus, svíčky a přírodniny. Krásně vypadají například jeřabiny nebo šípky, které mohou být jako kytice vložené do vázy. Zelená barva se na stole může objevit ve formě girlandy, která bude zdobit střed stolu. Kromě tradičního zeleného chvojí se v současné době na výsluní hřejí listy eukalyptu. Vánoční atmosféru dodají dekorace v podobě zelených stromečků a šišek. Zelená a červená barva se dobře kombinuje s šedou či bílou. Sváteční servis může mít tedy přesně tyto barvy.
Vánoce v červené a zelené
3. Rustikální vánoční tabule
Jestliže máte doma všechno laděno do venkovského stylu, může tak vypadat i váš vánoční stůl. Rustikální styl si nepotrpí na okázalost, v centru pozornosti je spíše jednoduchost a vřelost. Proto jídelní stůl nemusíte zahltit spoustou lesklých dekorací a cingrlátek. Doprostřed jídelního stolu z masivu nebo v dekoru dub sonoma stačí natáhnout napron z juty, na který postavíte několik černých lucerniček. V lucernách mohou hořet svíčky. V případě, že máte doma malé děti, vsaďte na svíčky elektrické nebo na LED řetěz, který vypadá velice efektivně. Na talíře položte plátěné ubrousky a máte vystaráno.
Jednoduchý rustikální styl
4. Okázalé glamour Vánoce
Glamour je okouzlující, lesklý, třpytivý a extravagantní. I takto můžete pojmout sváteční tabuli. Luxus z ní bude přímo sršet. Co by na ní nemělo chybět? Rozhodně metalické barvy, které budou házet odlesky a třpyt. Nejlepší jsou barvy v odstínech modré, fialové, hnědé, lahvově zelené nebo béžové. Výsostné postavení mají samozřejmě barvy kovů: zlatá, stříbrná, měděná. Lesk a třpyt je pro glamour žádoucí. Proto na tabuli postavte sklenky z čirého skla a další skleněné doplňky. Nebojte se víceramenných svícnů a dóz v lesklých barvách. Na luxusním stole nesmí chybět ani větší květinové dekorace. Servis můžete volit jednoduchý nebo s ozdobným lemováním.
Vánoce v tónech luxusu
Zásady slavnostního prostírání
I když ubrus celý rok nepoužíváte, na vánoční stůl zkrátka patří. Ubrus dodá slavnostní atmosféru. Jestliže nejste zastáncem klasického ubrusu, který zakryje celou jídelní desku, můžete sáhnout jen po napronu. Jedná se o úzký pruh látky, který se pokládá do středu stolu. Ve stejné barvě, jakou má napron, můžete volit i prostírání pod talíře.
Slavnostní barvou je bílá, ale také pastelové odstíny. Na spodní ubrus můžete položit ozdobný ubrus, který bude o něco menší než ubrus spodní. Dokonce může mít i jiný tvar (čtverec, obdélník, kruh). Na zdobný ubrus se založí prostírání pod talíře a ubrousky. Papírový ubrousek se dává pod vidličku, plátěný vlevo od vidličky. Chybu neuděláte ani v případě, že ubrousek provléknete sponou a položíte na talíř.
Také zakládání nádobí má svá pravidla. Nejdříve se pokládají talíře. Zpravidla jsou dva: plytký a hluboký. Někdo však může pod plytký položit ještě talíř klubový. Talíře by měly být od okraje stolu vzdáleny 2–3 cm.
Příbory skládejte v takovém pořadí, v jakém je budete používat
Pokud používáte více příborů (předkrmy a podobně), zakládejte je tak, že vně budou ty, které budete potřebovat jako první. Tuto poučku jistě znáte z filmu Pretty Woman. Nad talíř patří dezertní příbory. Sklenice na nápoj k hlavnímu chodu se zakládá nad špičku příborového nože, sklenička k předkrmu má své místo napravo od skleničky k hlavnímu chodu. Třetí sklenice je založena nad nimi.
Důležitý je dostatečně velký stůl
Vánoční tabule není jen o krásné aranži a skvělém jídle, ale také o pohodlí. Každý strávník by měl mít pro hodování dostatek prostoru.
- Jídelní stůl pro 4 – ideální velikost je 160 × 90 cm.
- Jídelní stůl pro 6 – standardní velikost takto velkého stolu je 190 × 90 cm.
- Stůl pro 6 až 8 – jestliže se vás tolik schází jen při slavnostních událostech, vyplatí se investice do jídelního rozkládacího stolu. Ten může mít po rozložení velikost 220 × 110 cm.
Nezapomeňte, že mezi stolem a zdí, případně dalším kusem nábytku, by měl být dostatečně velký prostor, aby se kolem stolu dalo pohodlně procházet. Optimální volný prostor by měl být nejméně 60 cm.
Tvar jídelního stolu
Tvar jídelního stolu přizpůsobte velikosti jídelny.
- Kulaté a oválné stoly – všichni strávníci jsou si u nich rovni, dokážou navodit intimní atmosféru. Pohodlně se u nich nají až 6 osob.
- Čtverec a obdélník – čtvercový jídelní stůl je malý a hodí se do menších místnostní pro menší počet strávníků. Nejlépe se u něj najedí 2 osoby. Maximálně by u něj měli sedět osoby 4. Obdélníkový stůl je dostupný v celé řadě velikostí a hodí se především do početnějších domácností. Pro výrobu se používá masiv, ale také lamino nebo jejich kombinace.
Jídelní stoly se neobejdou bez správných židlí
Při výběru jídelních židlí dbejte na to, aby neomezovaly pohyb nohou pod stolem. Mezi dolní stranou jídelního stolu a sedákem židle by mělo být minimálně 8 cm volného prostoru. Výška sedáku od země by měla být 45 cm a stejná velikost platí i pro šířku sedáku.